Poznáte tradíciu plesov a fašiangov?

Po sviatkoch Troch kráľov prichádza obľúbená plesová sezóna. Na Slovensku ju symbolicky začína najväčšia spoločenská udalosť našej krajiny – Ples v opere. Aj keď sa naň väčšina z nás asi nedostane, nevadí. Vo svojom okolí máme na výber veľké množstvo bálov, stačí si len vybrať.

spolocenske saty
Nová kolekcia

Večer vo vyzdobených priestoroch, s viacerými chutnými chodmi jedál a s hudbou, pri ktorej obsedíme len ťažko. Samozrejmosťou na plese je aj náš partner a okruh blízkych priateľov, ktorí formálnu spoločenskú udalosť naplnia priateľskou a príjemnou atmosférou. Dopriať si počas roka jeden ples by si mala každá z nás, zaslúžime si to popri všetkých našich povinnostiach. Odkiaľ sa však berie tradícia plesov?

Fašiangové obdobie

Pôvod plesov je v našich dejinách spätý so životom našich predkov. Časť radosti, osláv a hojnosti prichádzal v zime po vianočných sviatkoch, keď úroda odpočívala a bolo menej práce na statkoch. Toto obdobie všetci poznáme ako fašiangy, ktoré trvajú od Troch kráľov do Popolcovej stredy.

Aj keď sú časovo ohraničené dátumami spojenými s dôležitými kresťanskými dátumami, fašiangy majú pôvod v dobách, keď naši predkovia verili na rôzne čary a povery. Maškarné veselice a dedinské zábavy v zime totiž slúžili na privolávanie jari. Dodnes sú fašiangy skutočne radostným obdobím, počas ktorého sa najmä veriaci ľudia pripravujú na ponurejšiu časť kresťanského roka – pôst.

Kráľovské plesy

Kým v dedinách sa šírila tradícia fašiangových zábav a sprievodu v maskách, v slovenských mestách sa postupne zámožnejšia vrstva spoločnosti začala zabávať na maškarných báloch či plesoch. Pôvod plesu ako spoločenskej udalosti pritom siaha až do 15. storočia, keď sa podobné akcie konali na európskych kráľovských dvoroch, slúžili ako pobavenie pre kráľovskú rodinu a dvoranov alebo sa organizovali pri špeciálnych príležitostiach.

Dnes, našťastie, môžeme plesať všetci bez ohľadu na to, či patríme ku kráľovskej rodine, alebo nie. V súčasnosti sa organizujú po celom Slovensku rôzne typy reprezentačných plesov – napríklad reprezentačný ples mesta či univerzít. Potom sú najčastejším typom špecifické plesy, ktoré združujú ľudí s rovnakými záujmami, hobby alebo prácou, napríklad poľovnícky či hádzanársky ples.

Množstvo plesov má pritom často aj charitatívny rozmer, vďaka ktorému si užijete večer a navyše aj pomôžete. Tento rok bolo všetkým plesaniachtivým dámam aj pánom dopriate – fašiangy totiž trvajú až do 6. marca! Pokojne teda stihnete aj viac plesov, je to už len na vás.

Novinka pre pánov

Ak však uvažujete a premýšľate, či sa vám na ples oplatí chodiť, pretože vám v šatníku nevisí žiadna nová róba a nechcete si brať šaty, ktoré ste už mali pri viacerých iných príležitostiach, nebojte sa, máme pre vás riešenie. Príďte k nám do Star Boutique na Kováčskej 63 v Košiciach a šaty na ples si požičajte. Z našej širokej ponuky si vyberie každá dáma bez ohľadu na vek, postavu či obľúbenú farbu.

Ako novinku navyše tento rok ponúkame k viacerým našim róbam aj motýlika pre pánov.

Aj my sme ženy a vieme, čo nás poteší a umocní radosť z plesu – predsa vedomie toho, že sme sa s partnerom dokonale zladili! 🙂

1 Responses

Comments are closed.