Plesový dresscode – aké šaty zvoliť?

 

Plesová sezóna je v plnom prúde a čarovný kolotoč príjemných večerov sa zastaví až začiatkom marca. Neviete sa dočkať toho bálu, na ktorý sa chystáte? Ak už máte nacvičené všetky tanečné kreácie, je čas zamerať sa na to, do čoho sa na bál zaodiať.

Túžite zažiariť ako skutočná kráľovná a zároveň spĺňať náročné požiadavky etikety spoločenských podujatí? Bojíte sa, že si spôsobíte nejaké faux paux a čaro večera bude fuč? Nič také sa vám nemusí stať – stačí sa len vyznať v predpísanom dresscode plesu.

Obvykle ho nájdete napísaný na pozvánke, už sa ho teda stačí len držať. A povieme vám tajomstvo, milé dámy: v porovnaní s pánskymi formálnymi outfitmi to máme omnoho ľahšie! Najväčší pozor by sme si mali dávať na dĺžku šiat, pretože plesy si vyžadujú skoro vždy dlhé šaty.

Aby sme vám výber róby uľahčili, prinášame vám stručný prehľad troch najčastejších predpísaných dresscodov.

White tie je najvyššia možná miera formálnosti. Ak sa chystáte na ples s predpísanom dresscodom White tie, vyberte si pokojne šaty, v ktorých sa budete cítiť ako princezná na zámku. Pozor by ste mali dať na váš celkový look – nebojte sa a nechajte si poradiť aj od profesionálov, ktorí vás nastajlujú ako skutočnú hviezdu. Pokojne sa inšpirujte róbami z Plesu v opere 🙂

 

U pánov si etiketa vyžaduje frak alebo smoking a bieleho motýlika – odtiaľ vlastne pramení názov tohto dresscodu.

Black tie dámam odporúča dlhé večerné šaty, ktoré nemusia byť výlučne pompézne. Pokojne stavre aj na šaty strihu morskej panny či dokonca jednoduchý obtiahnutý kúsok. Dôležité je, aby šaty vyzerali, že sú určené na spoločenskú udalosť – isto si ani neskúšajte vziať obľúbené letné šaty, ktoré si šetríte na prechádzky po promenáde. Medzi plesové látky patrí šifón, organza, satén, hodváb či krajka.

Muži by si mali obliecť smoking ale tmavý oblek. Pozor však, podľa etikety by si na žiaden ples nemali páni obliecť oblek vo svetlejších farbách, ktorý sa považuje za tzv. denný oblek. Plesy a podobné podujatia však začínajú až po 18. hodine, ide teda už o večernú udalosť.

Formal je oproti White tie uvoľneným dresscodom, ktorý dámam povoľuje ukázať aj nôžky. Na plese s týmto predpísaným oblečením teda môžete zažiariť aj vašimi novými sandálikmi, ktorými ste si urobili tajnú radosť. S krátkosťou šiat to však nepreháňajte, ples je stále ples a koktejlové šaty nie sú práve najvhodnejším kúskom.

 

U mužov sa vyžaduje tmavý oblek v čiernej alebo tmavomodrej farbe.

 

Samozrejme, čoraz obľúbenejšími sú aj rôzne tematické plesy, kde platia špecifické pravidlá na oblečenie. Ak nemáte na pozvánke špecifikovaný úroveň formálneho oblečenia, odporúčame vám Formal alebo Black tie.

Spoločenská udalosť ako ples je jedinečná príležitosť, kedy si môžete obliecť dlhé šaty a cítiť sa v nich dokonale, tak ju isto nepremeškajte. S hľadaním a výberom tých vašich rozprávkových šiat vám radi a ochotne poradíme u nás v Star Boutique na Kováčskej 63 v Košiciach – stačí sa len objednať na telefónnom čísle 0903 399 808.

 

One Response

Comments are closed.