Dokonalá svadba vonku – na čo nezabudnúť

Horúce letné večery a hviezdne noci sú na romantiku ako vyšité. Vedeli o tom aj naši predkovia. Kedysi v minulosti sa svadby odohrávali takmer vždy pod holým nebom. Dnes sa k tejto tradícii opäť vracia čoraz viac neviest. Svadba vonku v exteriéri je trendom, ktorý vyhľadáva množstvo snúbencov.

Jej veľkou výhodou je jednoznačne pobyt na čerstvom vzduchu bez príliš silnej klimatizácie alebo naopak, nevyvetrateľného dusna. Navyše si prírodné prostredie v celej paráde užijú aj deti svadobných hostí.

Termín a miesto

Samozrejme, svadba pod holým nebom má jeden zásadný faktor – obmedzené ročné obdobie, kedy sa môže konať. Ideálne v rozmedzí od neskorej jari, kedy sú už noci naozaj teplé, až do skorej jesene – babieho leta.

Svadba vonku ponúka snúbencom vybrať si miesto svadobného obradu a hostiny, ktoré je ich obľúbeným. Môže ísť o vlastnú záhradu alebo park, kde je nižší prenájom za priestory. Ak sa rozhodnete ísť do verejného priestoru, musíte však rátať so zabezpečením cateringu na miesto, čo nemusí vyhovovať každému.

Našťastie trend svadby pod šírym nebom si uvedomuje aj množstvo prevádzok – hotelov, reštaurácií, kaštieľov, ktoré vedia zabezpečiť hostinu vonku aj plynulý chod gastroservisu.

Na čo dať pozor

Aj keď môžete mať 99 % istoty, že vám počasie vyjde, vždy je dobré mať pri svadbe vonku záložný plán. Nemusí to byť hneď zmena miesta, ktorá by vám počas nepriaznivého počasia vo svadobný deň spôsobila enormné množstvo stresu.

Jednoduchým riešením je zabezpečenie párty/svadobného stanu, ktorý budete mať po ruke. Ak si organizujete svadbu vo vlastnom prostredí, rozloženie stanu vám zabezpečí spoločnosť, od ktorej si ich prenajmete, prípadne touto úlohou poveríte niekoho zodpovedného.

Pri svadbách pod holým nebom v priestoroch prevádzky sa najčastejšie automaticky počíta s rozložením stanu ako variantu, keby prišlo k zmene počasia.

Svadobný stan je rýchle rozkladacie riešenie, ktoré zachráni vás Deň D.  Ak nechcete riskovať vôbec, stavte na istotu a zabezpečte si veľký otvorený stan na širšom priestranstve.

Dekorácie

Príroda je krásnou kulisou, ktorá poskytuje priestor na vašu kreativitu a svadobné dekorácie podľa vašich predstáv. Ideálne je využiť prírodné farby – zelenú, hnedú, horčicovú, ale aj ružovú či oranžovú.

Pri vonkajšej svadbe určite myslíte na to, aby ste svadobčanom poskytli priestor, kde sa môžu ukryť pred tieňom. Okrem stanu to môžu byť rôzne slnečníky. Romantickú atmosféru vám zas vyčiaria svetelné dekorácie – reťaze, lampáše, lampióny – výber je len na vás.

Ak chcete, aby vaša svadba mala ekologický rozmer, využite ako dekorácie kvety zasadené v črepníkoch, ktoré si svadobní hostia vedia napríklad vziať na pamiatku domov.

Aj pri vonkajšej svadbe myslíte na fotokútik. Svojich hostí môžete napríklad milou tabuľkou upozorniť na najlepší čas na fotenie – tzv. zlatá hodinka pred západom slnka.

Buďte odvážna  

Svadby pod šírym nebom majú jedinečné čaro, aj keď môžu vyzerať ako omnoho väčší risk než klasické svadby v interiéri. Svadobčania sa na čerstvom vzduchu v menej formálnom prostredí cítia uvoľnenejšie, pohodovejšie a prirodzenejšie. Pritom je svadba vonku stále rovnako krásnym spečatením lásky so všetkým, čo k tomu patrí. Nevesta má na sebe svadobné šaty a ženích má oblek. Ideálnym štýlom svadobných šiat pre svadby v exteriéri je  jednoznačne tzv. boho štýl. Bohémske svadobné šaty sú menej formálne, splývavé a uvoľnené. Sú romantické aj moderné zároveň – môžu byť zdobené čipkou, kvetinovými aplikáciami, charakteristická je padavá sukňa.

svadobne saty

Ak si predstavujete, ako si poviete svoje áno na lúke v obkolesení stromov v bohémskych svadobných šatách, nevzdávajte sa svojho sna. Dnes je naozaj možné mať svadbu podľa svojich snov.

Svoje vysnívané šaty nájdete v našom salóne Star Boutique na Kováčskej 63 v Košiciach – radi vás v ňom privítame 🙂

 

ilustračné foto: unsplash, pixabay