Svadobné šaty už dávno nemusia byť len biele!

 

Všetky nevesty, možno až na pár výnimiek, si rady vo svoj výnimočný deň D oblečú tie pravé jediné šaty, biele šaty. Nezáleží pritom na tom, či si ich vysnívali ešte ako malé dievčatá, alebo im skrátka jednoducho padli do očí a je to láska na prvý pohľad.

Stačila jedna kráľovská svadba

Biela farba ako farba nevestiných šiat sa začala využívať až približne v polovici 19. storočia. Tento trend začala anglická kráľovná Viktória, ktorá si na svoju svadbu s princom Albertom Saským zvolila čisté biele šaty. Predtým sa dámy vydávali v rôznofarebných bohatých šatách, avšak po kráľovskej svadbe sa, ako inak, ujala biela farba ako symbol nevesty.

Úžasné svadobné šaty s korzetom vykladaným perlami

 

Dnes vidí každá budúca nevesta pri návšteve svadobného salóna, požičovne či predajne šiat, že nie je biela ako biela. Variácie krásnych svadobných šiat nájdeme od snehobieleho odtieňu až po odtiene béžovej, alebo ako by sa dalo ľahšie a obraznejšie povedať, tzv. „telové farby”.

Rozhoduje pokožka

Keďže biela nie je len jedna, každá nevesta si musí vyberať tú pravú bielu podľa toho, aký farebný typ je. Nejde ani tak o farbu vlasov, ale o pokožku. Jej kontrast s akýmkoľvek odtieňom bielej môže dopadnúť tak, že budete vyzerať krásne a žiariť, ale aj tak, že sa vás ľudia budú pýtať, či necítite nevoľnosť.

Ak ste studený zimný typ voľte všetky odtiene snehobielej farby, ktorá žiari, alebo striebornú bielu či bledomodrú. Ak ste letný typ s tmavším pigmentom, tým správnym variantom bielej je taký odtieň, ktorý je mierne tlmený, nie je výrazne ostro biely. Môže ísť napríklad o odtieň champagne.

SS02
Nová kolekcia svadobné šaty Verona

 

50 odtieňov bielej…

Neľakajte sa, nemusíte si vyberať až z päťdesiatich odtieňov 🙂 Síce nevylučujeme, že ich farebná škála bielej možno toľko má, ale to by si už asi žiadna nevesta nevedela vybrať, respektíve, povedzme si úprimne, ženích by si ten rozdiel nevšimol.

 

Odlišnosti medzi týmito odtieňmi bielej by si však už všimnúť mal, preto sme pre vás vybrali 10 odtieňov bielej, ktoré nájdete najčastejšie v širokom výbere svadobných šiat.

ST26

Odtiene bielej:
  • snehobiely odtieň je klasická biela farba, ktorá je čistá a žiarivá, ide o najžiadanejší odtieň medzi nevestami
  • prírodná biela je nebielená, neutrálna a jemne tlmená. Tento odtieň bielej sa hodí aj zimnému aj letnému typu nevesty, preto je niekedy lepšou voľbou než snehobiela
  • krémová, či smotanová, biela má jemnučký žltkastý a teplý nádych
  • slonová kosť má taktiež žltkastý nádych, ale biela je tlmená
  • champagne – biela so žltooranžovým nádychom
  • zlatobéžová – odtieň béžovej so zlatistým nádychom
  • vanilková – jemný nádych žltej a krémovej
  • striebristá biela – biela so šedým, striebristým nádychom
  • modrobiela – biela s modrastým nádychom
  • lastúrová ružová – odtieň pre letné typy

 

Ak si trúfate, prípadne máte netradičnú svadbu a nepotrpíte si na bielych šatách, tak, samozrejme, voľte svoj vysnívaný outfit vo váš výnimočný deň podľa vašich predstáv.

Pôsobiť étericky, bohémsky a ako víla budete napríklad v jemných pastelových farbách.

Oživiť biele šaty akoukoľvek farbou môžete napríklad aj zakomponovaním ozdobného opasku – lesklou stuhou, vyšívaným či kvetinovým opaskom, v našich končinách sú obľúbené folklórne motívy. Správnou formou oživenia bielej, ktorá je aj veľmi obľúbená, je zdobený korzet. Vrchná časť svadobných šiat sa predsa často nezdobí bielymi aplikáciami, ale korálkami, štrasom či kamienkami prevažne v odtieňoch striebornej.

SP32

Na záver len dodáme, že ak náhodou nájdete svoje vysnívané šaty v inom odtieni bielej, než by ste čakali, zistite, či sa nedajú zohnať vo vašom odtieni. Ak ste im však už raz podľahli, nebráňte sa tomu, pretože najdôležitejšie je, aby ste sa cítili komfortne a príjemne. Vyžarovaná láska a šťastie počas svadobnej hostiny vyrovná aj menšiu nerovnováhu medzi odtieňom bielej a pokožkou 🙂

 

P.S.: Dozrite na svojho nastávajúceho

Je overenou pravdou, že muži sa vo farbách vyznajú menej (omnoho menej) než ženy. Každý z odtieňov by sa im mohol javiť rovnaký. Pri prípravách na svadbu preto nezanedbajte precízny výber ženíchovej košele i vesty. Aj tie sa totiž predávajú v mnohých odtieňoch, nakupujte preto radšej spolu. Pomôcť vám môže malý kúsok látky zo šiat. Pravidlom je, že košeľa musí ladiť k vašim šatám. Pri jeho snehobielej košeli by napríklad vaše smotanové šaty mohli pôsobiť ako špinavé. Také faux pas predsa nemôžete dopustiť!