Stužky, sviečky a ikonické piesne. Aj také sú tradície stužkových slávností

Stužková slávnosť patrí medzi jednu z najkrajších spomienok všetkých už dávno dospelých, veď navždy sa zachová…. Aká je tradícia stužkových slávností na Slovensku?

Formálna slávnosť, akou stužková jednoznačne je, si zaslúži výnimočné oblečenie. Chlapci na seba nahodia košele a obleky, dievčatá zháňajú tie pravé šaty aj niekoľko mesiacov. Spoločný slávnostný večer si užijú študenti so svojimi rodičmi a so svojimi profesormi, s ktorými po prvýkrát prelomia ľady mimo akademickej pôdy.

Symbol nádeje

Počas stužkovej slávnosti dekoruje študentov triedny učiteľ alebo učiteľka zelenou stužkou, najčastejšie s menom, prípadne s triedou či školou. Zelená farba je symbolom nádeje a mladosti, preto si často maturanti pripínajú svoje stužky aj na maturitné skúšky. Viete, kedy sa objavili na našom území prvýkrát? Bolo to ešte pred vznikom prvej Československej republiky. Nosili ich na kabátoch študenti baníckej školy v Banskej Štiavnici. Rovnako aj dnes, veď našich maturantov spoznávame podľa tohto doplnku na kabátoch aj na uliciach.

Kým sme ešte mladí…

Na žiadnej stužkovej slávnosti nesmie chýbať notoricky známy Gaudeamus igitur. Názov tejto latinskej piesne je Tešme sa, kým sme ešte mladí. A to je to správne motto aj na to, ako prežiť stužkovú – jednoducho si ju užiť! Vedeli to už pri zrode piesne v 13. storočí v talianskej Bologne.

Dnes ju spieva celá trieda, pričom správny text vedia naspamäť snáď len učitelia. Žiakom stačí prvé dvojveršie a potom už len improvizácia v podobe otvárania úst.

Častušky

O polnoci prichádzajú na rad častušky – obvykle so sviečkou v ruke kľačí každý z maturantov, kým mu jeho spolužiaci čítajú básničku, ktorá obsahuje všetko, čo ho vystihuje – jeho vlastnosti, hlášku, budúce plány… Väčšinou je to emóciami, no i smiechom nabitá časť večera.

Uľahčiť tento moment kľačania najmä pre dievčatá v dlhých šatách môže ochotný spolužiak, ktorý bude každej pomáhať kľakať a vstávať, ale aj vankúšik, na ktorý si študenti kľaknú. Spomínaný gentleman má aj výhodu, bude totiž na každej jednej fotografii.

Dôsledná príprava a pamätná noc

O tom, že stužková pozostáva z oficiálneho dekorovania, príhovoru a programu, na ktorom si dáva záležať každý triedny kolektív, asi nemusíme hovoriť. To všetko sú veci, ktoré prípravy na výnimočný večer jednoducho vždy obsiahnu.

Aby ste si stužkovú mohli aj užiť, pripravte a rozšírte časový harmonogram pre svojich spolužiakov tak, aby každý vedel, kedy čo v programe nasleduje. A teda, kedy sa tváriť dospelo a kedy sa schuti vyblázniť.

A najdôležitejšie je aj tak to, aby ste sa nestresovali, ale aby ste si naozaj tento vstup do dospelosti užili a zapamätali si ho.

Preto aj my zo StarBoutique vám chceme zaželať veľa úspechov a aby aj tá vaša stužková bola jednou z tých najkrajších zážitkov v živote.

1 Responses

Comments are closed.