Vyznáte sa v svadobných látkach?

Väčšinou má každá nevesta už pri príchode do salóna vybrané šaty, aké by chcela, minimálne aký strih sa jej páči. Pri skúšaní však niekedy dôjde k tomu, že látka, z ktorej sú „tie pravé” šaty ušité, neveste nevyhovuje. Tak ako sa kolekcie každodenného oblečenia delia podľa ročných období, aj rôzne látky využívané pri šití svadobných šiat sa hodia na iné obdobia. Niektoré sú, samozrejme, nestarnúce a vhodné za každých podmienok, aj keby žaby z neba padali.

Z akých látok nájdete svadobné šaty? Tak si to pekne spolu zhrňme…

Tyl

Asi najznámejšou látkou pre svadobné, no i spoločenské šaty sa za posledné roky stal tyl. Jeho popularita stúpla pri takzvaných „tutu” sukničkách, ktoré dotvárajú dokonalý vzhľad nielen každej baletky, ale i princezny. Táto látka má niekoľko variantov svojej hrúbky, no všeobecne je známa ako tvrdšia tkanina, ktorá, jednoducho povedané, drží ten správny tvar šiat.

Tyl je ideálny pri šatách s áčkovým tvarom. Používa sa aj pri šití sukníc a spodničiek, ktoré prostredníctvom tohto materiálu „postavia” sukňu. Ukážkovým príkladom sú svadobné šaty, ktoré sa šijú v USA. Pri nich návrhári nepoužívajú pod šaty kruh, ale podšijú pod samotné šaty veľké množstvo tylu vo vrstvách.

Satén

Ak vyznávate jednoduchú eleganciu a túžite po splývavých či áčkových šatách, satén je látkou pre vás. Je už nepísanou štandardnou látkou pri svadobných šatách, pôsobí luxusne, elegantne a má krásny lesklý vzhľad. Nebojte sa však, je to látka vhodná aj pre šaty princeznovského typu s veľkou širokou sukňou. Vďaka saténu budú pôsobiť naozaj honosne. Svedčí o tom aj fakt, že z tejto látky sa nevyrábajú spodnice, ale vrchná sukňa. Satén nájdeme aj na korzetoch, kde sa vďaka svojej jednoduchosti môže kombinovať s čipkou či inými ozdobami a aplikáciami.

Pozor však, táto luxusná látka má aj svoje nevýhody – rýchlo sa pokrčí a vidno na nej akékoľvek zašpinenie. Čiže v týchto šatách, ak si nechce zničiť, musí byť nevesta trošku opatrnejšia.

Šifón

Ideálom na leto je šifón. Táto ľahučká padavá látka sa využíva skôr pri šatách s jednoduchšími strihmi. Veľkým pozitívom pre svadby v horúcom počasí je jemnučký materiál, ktorý na sebe nevesta takmer ani nepocíti.

V šifónových šatách sa môžete cítiť ako pravá lesná víla. Ak ich doplníte kvetmi či čipkou, výsledný efekt vás totálne poblázni, a to najmä, ak ste romantička. Tieto šaty sú skvelou voľbou napríklad pri čoraz vyhľadávanejšej svadbe v prírode či záhrade.

 

Taft

Ak túžite po jednoduchých šatách bez zbytočného zdobenia či aplikácií, asi najskôr budete skúšať šaty z taftu. Táto látka je krásna a má skvelú vlastnosť – pôsobí honosne a minimalisticky zároveň. Je to vďaka tomu, že taft je veľmi tvárny – viete z neho vytvoriť širokú okrúhlu aj skladanú sukňu. Jeho jedinou nevýhodou je to, že ide o ťažšiu látku, čo môže vadiť najmä nevestám v lete.

 

Čipka

Nestarnúca a nadčasová čipka. Romantika ako vyšitá, na ktorú môžete staviť vždy. A to či už zvolíte čipku po celej dĺžke šiat, alebo len na tom najmenšom kúsku. Keďže je však táto látka priehľadná a jemná, je potrebné, aby pod sebou mala ešte iný materiál. Dnes sa však často používa len na priesvitnú sieťovinu, čím sa získa efekt zdobeného nahého tela. Takto je ideálne použiť ju na vrch šiat, prípadne na celú dĺžku pri extravagantnejších modeloch s úzkym strihom.

Čoraz populárnejšie je našívať čipku na rukávy a dekolt, kde môže pôsobiť ako náhrdelník. Zdobiť môže aj sukňu či len vlečku, závoj alebo bolerko. Krásne pôsobí aj vzadu s jemnými gombíkmi. Dopĺňa sa tiež korálkami, kamienkami či flitrami, záleží to už od vkusu nevesty. Hovorí sa, že čipka pristane každej neveste, ba čo viac, dotvára jej ženskosť.

 

Nech už si vyberiete akýkoľvek strih šiat, to podstatné k tomu, aby ste vyhlásili, že sú to tie pravé, je látka. Tú predsa budete na svojom tele cítiť po celý deň „D“. Vyberajte tak, aby ste sa cítili pohodlne, no dostatočne slávnostne.