Budúce maturantky, na toto si dajte pri šatách pozor!

„Navždy sa zachová” – áno, milé dámy, toto je pieseň, ktorú zaručene v nasledujúcom období nedostanete z hlavy. Skutočne platí, že stužková slávnosť je niečo, čo si budete pamätať dlho. Spomienky na zážitky so spolužiakmi, nádherné fotky, vtipné videá, jednoducho mladosť. Je preto dôležité, aby ste prípravy na stužkovú rozhodne nezanedbali a už teraz začali riešiť tú najdôležitejšiu otázku – čo na seba?

Obliecť si nemôžete úplne čokoľvek, no nebojte sa, tých správnych ponúk je mnoho. Ste mladé, krásne, a preto je ten správny čas na to, aby ste si vybrali aj zo stovky šiat. Ktoré sú však tie pravé, pri ktorých si poviete „to sú ony”?

Vyberajte podľa postavy

Nezáleží len na vašom vkuse na štýl, strih či farbu. Urobíte dobre, ak sa zameriate na svoju postavu. Existuje totiž niekoľko základných pravidiel, čo vašej postave lichotí a naopak, čo veľmi nie.

Hruška

Medzi známe typy postáv patrí takzvaná hruška. Túto figúru máte, ak vašu najvýraznejšiu časť tela tvoria boky a zadok. Tento typ sa ale môže pochváliť väčšinou krásnym úzkym driekom. Ten je tým, čo by ste mali na sebe zvýrazňovať.

V takomto prípade voľte napasované vŕšky a modely šiat, ktoré vám dokonale obopnú pás. Hodia sa vám šaty bez ramienok, ideálne s véčkovým výstrihom, ktoré taktiež upozornia na vašu vrchnú časť tela. V tejto partii sa pokojne môžete vyhrať s farbami, vzormi, volánmi či inými ozdobami.

To, čomu by ste sa mali pri výbere šiat radšej vyhnúť, sú šaty s príliš úzkou priliehavou sukňou. Nedávajte si na seba ani opak, ktorým sú modely oversize.

Jablko

Ďalším typom je jablko. Pre dámy s touto postavou je najkritickejšiou partiou bruško. Nemajú veľmi štíhly pás, no ich výhodou je väčšinou väčšie poprsie a štíhle nohy. Zamerajte sa na vyzdvihnutie svojich plusov a zakrytie mínusov.

Zamaskovať bruško sa dá napríklad strihom, ktorý má pás už tesne pod prsiami. Zvyšok takýchto šiat je väčšinou padavý. Určite neurobíte krok vedľa, ak si zvolíte kratšie šaty, v ktorých môžete ukázať svoje štíhle nohy.

Vyhnúť by ste sa mali strihom, ktoré majú nižší pás. Dbajte aj na vzory – určite nechoďte do vodorovných pásikov.

Presýpacie hodiny

Tento typ postavy sa považuje za ideálny, pričom mnohé ženy po ňom túžia. Je to postava, ako inak, v tvare presýpacích hodín – nadelené vám bolo v hornej časti tela, ale aj v dolnej (samozrejme, v podobe zadočka) a to všetko spája krásny osí pás. Vaš proporcie sú prirodzene vývažené – poprsie aj boky sú priamo úmerné.

Ak ste touto šťastnou ideálne obdarenou dámou, vyberajte najmä zo šiat, ktoré majú vypasovanú vrchný diel tak, aby vynikol štíhly driek. Vďaka obdarenému poprsiu môžete siahnuť aj po véčkových výstrihoch.

Voľte dlhé šaty, v ktorých vaša ideálna postava vynikne, bude vyzerať dokonale a dodajú vám ženský šmrnc. Naopak, napríklad v takej dolly sukničke by ste mohli vyzerať vychudnuto a len ako „samá ruka-samá noha”. K vašej dokonalej postave si však môžete vybrať zo širokánskej ponuky.

saty na stuzkovu

Ako špendlík

Aj vám ako prvé napadlo, že to je ten typ postavy, keď je žena chudá ako prútik? Nuž, je to aj pravda, aj keď tieto dámy sú obdarené väčšími prsiami. Práve tie vyzerajú niekedy možno až disproporčne k zvyšku tela.

Dáma môže mať štíhly pás, boky aj nohy, ale väčší objem má situovaný v hornej časti tela, napríklad širšie ramená a chrbát, s čím sa môžu spájať aj komplikácie pri snahe nájsť šaty, ktoré padnú.

Opticky treba špendlíkovej postavičke dopomôcť objemom na bokoch, aby sa silueta zosúmernila. Preto môžete siahnuť po nariasených a bohatých sukniach, napríklad áčkového strihu.

Ak máte širšie ramená, vyvarujte sa úzkym, špagetovým ramienkam či šatám bez ramienok. Neupriamujte pozornosť na hornú časť tela ani nijakými volánikmi či ozdôbkami v oblasti hrudníka. Vyberajte si malé, prípadne žiadne výstrihy a minimalistické zvršky šiat, aby ste upútali pozornosť inde.

Najdôležitejšie, okrem toho, aby vám šaty dokonale sedeli, je to, aby ste sa v nich aj príjemne cítili. Preto je dôležité vyskúšať viacero typov šiat, najmä v prípade, ak sa vaša postava nachádza na pomedzí rôznych typov. Pokojne sa môžete na skúšanie spoločenských šiat objednať aj u nás v Star Boutique na Kováčskej 63.