Ako si vybrať svadobné topánky?

 Topánky počas svadobného dňa sú asi najdôležitejším doplnkom celého vášho outfitu. Každá máme svoju predstavu, v akých topánkach chceme vykročiť do spoločného života po boku milovaného muža. No nie každá obuv je pohodlná či sa hodí k šatám… Ako si vybrať tie pravé svadobné črievice, ktoré by ani Popoluška nenechala za sebou? Poradíme vám!

 

Nakupujte v predstihu 

Prípravy na Deň D sú náročné a je pár vecí, ktoré sú dôležitejšie ako topánky. Veď predsa len, šaty už máte. Nákup svadobných topánok by ste však mali uskutočniť minimálne mesiac pred svadbou, aby ste nekupovali pod tlakom a v strese. Pokojne by sa tak totiž mohlo stať, žeby ste sa v časovej tiesni museli uspokojiť s topánkami, ktoré sa vám nepáčia. Zároveň budete mať čas svoje topánky aj rozchodiť či reklamovať, ak sa rozmyslíte.

K svadobným šatám 

Z našich skúseností odporúčame vybrať si najprv svadobné šaty a k nim potom ladiť topánky. Dôležitá je najmä dĺžka šiat. Ak máte kratšie šaty, spod ktorých bude celý čas vidno obuv, dajte si dvojnásobne záležať na topánkach. Typ topánok závisí od typu šiat – ak máte voľné letné a vzdušné šaty, stavte skôr na pohodlnejšie sandáliky, kým k princeznovským šatám sa hodia lodičky. Ak ste svoje vysnívané šaty ešte nenašli, zastavte sa u nás v Starboutique na Kováčskej 63 v Košiciach. Veľmi radi vám pomôžeme a poradíme.

 

Opätok, na aký si trúfate

Ak v bežnom živote nenosíte vyše 10-centimetrové opätky, je hlúposť kupovať si takúto vysokú obuv na svadbu. Áno, v dostatočnom predstihu si na ňu možno privyknete, ale zvládnete v nej celý deň aj večer? Omnoho lepšie je, ak si nevesta kúpi topánky s opätkom, na aký je zvyknutá. Môže ísť o nízky opätok alebo vyšší na plnej platforme – na trhu dnes nájdete široký výber slávnostných topánok s rôznymi opätkami či podrážkami.

Za najideálnejšiu výšku svadobných topánok sa považuje opätok od 3 do 5 centimetrov.

 

Farba

Aj keď je zaužívané, že svadobné topánky by mali byť biele, toto pravidlo sa už dávno porušuje. Je teda len na vás, akou nevestou chcete byť. Ak vás ale lákajú biele črievice, dajte si veľmi veľký pozor na odtieň bielej farby – musí byť totiž totožný s odtieňom svadobných šiat.

Ak chcete svoj svadobný outfit oživiť, pokojne zlaďte svoje topánky k ženíchovmu obleku, k svadobnej kytici alebo k opaskom či doplnkom, ktoré vás počas svadobného dňa budú zdobiť. Môže ísť o jemné farebné prevedenie v púdrovej či béžovej farbe až po sýte pestrofarebné odtiene. Nebojte sa siahnuť ani po zdobených topánkach s korálikovými či kamienkovými aplikáciami. Samozrejme, ak sa hodia k šatám.

 

Rozhoduje aj počasie 

Všeobecne delíme svadby na jarno-letné a zimné. Líšia sa najmä v outfitoch mladomanželov, do ktorých spadajú aj topánky. V zime si asi k svadobným šatám nedáte sandáliky – aspoň nie počas obradu, fotenia či presunu na hostinu. Pre letnú svadbu sa zas viac hodia otvorené topánky – s otvorenou špičkou či sandáliky. Pozor však na faux paux – pri otvorenej topánky sa nikdy nenosia pančušky, ktorých švy by mohli byť viditeľné.

 

Dve malé rady

Svadobné topánky si choďte kupovať jednoznačne poobede, pretože počas dňa nám nohy oťažievajú a trochu puchnú. Tak vás obuv určite nebude tlačiť ani po polnoci.

Až si svoje topánky prinesiete domov, obujte si ich a šetrne (tak, aby ste nezničili podrážku) v nich strávte hodinu u vás doma. Zistíte tak, či v nich vydržíte aj dlhší čas.

 

Nezabúdajte…

Veríme, že každá nevesta si nájde presne také topánky, ktoré dokonale pristanú k jej šatám, osobnosti a bude sa v nich cítiť skvele. Nezabúdajte, že najdôležitejšie pri svadobných topánkach je pohodlie a komfort. V topánkach budete od momentu, kedy sa oblečiete do svadobných šiat. Budete v nich stáť, sedieť, pózovať, tancovať. Preto stavte na istotu – áno, toto sú pohodlné topánky, v ktorých vydržím. Ak si nie ste istá, vezmite si náhradné pohodlné topánky, napríklad tenisky. 

Foto:

NemetiPhotos

pixabay, unsplash